Nya Elis Park fylldes med musik, dans och gemenskap
Lördagens dansbandskväll i Nya Elis Park blev en stor succé. Många samlades för att umgås, dansa och njuta av musik under en varm och solig sommarkväll.
Besökarna kunde kombinera dans och musik med mat och dryck från restaurangerna längs Centralvägen. På plats fanns även en foodtruck som bidrog till den festliga stämningen under kvällen.
Evenemanget är en del av Väsbyhems arbete med att levandegöra Nya Elis Park och skapa fler tillfällen för människor att mötas. Årets dansbandskväll blev dessutom större och mer välbesökt än förra året.
-Det är fantastiskt roligt att så många samlades i Nya Elis Park en lördagskväll för att umgås, dansa och bara ha trevligt tillsammans. Vi vill gärna bidra till att det händer roliga saker i Väsby under sommaren och skapa tillfällen för människor att mötas. Det blev en härlig kväll med precis den glädje och gemenskap som vi hade hoppats på, säger Caroline Sjölund, marknads- och kommunikationschef på Väsbyhem.
Dansbandskvällen är ett exempel på hur Nya Elis Park utvecklas som en levande mötesplats för Väsbyborna. Genom arrangemang som detta vill Väsbyhem skapa upplevelser nära hemmet och erbjuda vuxna invånare en trevlig sommarkväll utan att behöva lämna kommunen.
Mer nyheter från Väsbyhem
I vårt nyhetsrum hittar du pressmeddelanden och nyheter från Väsbyhem.